Äntligen har det blivit vinter. Isbanan öppnade i helgen som var och Upptäckarna har varit på vinter-OS-hajk - i vinterväder :-)
Båtkommittén drömmer om seglingssäsongen och har beställt en ny följebåt och Materielgruppen följer upp kårstämmobeslutet om inköp av bastutält... Och denna vecka kommer hela kåren fira Thinking Day, med tema "Påverkan" och med lite lätt Harry Potter-twist - så det händer massor i Holken helt enkelt!
På gång:
- Öppet hus på Scouternas kansli i Örnsberg onsdag 21 februari
- Sportlov i Holken vecka 9
- Seglarskoleinbjudan kommer förhoppningsvis ut efter sportlovet
- Birkaballt 11 mars
- Sommarlägervecka
Snöiga hälsningar från Patrull Ugglan (Kårstyrelsen)
Öppet hus på Scouternas kansli i Örnsberg onsdag 21 februari
Mer info hittar du här - glöm inte att anmäla dig!
Sportlov i Holken vecka 9
Vecka 9 har vi sportlov i Holken, och tar sats inför resten av vårterminen
Seglarskoleinbjudan kommer förhoppningsvis ut efter sportlovet
Aktuella veckor kommer att bli 25, 26, 32 och 33. Inbjudan kommer efter sportlovet, så snart vi är beredda att ta emot anmälningar :-)
Birkaballt 11 mars
Birkas distriktstävling går av stapeln på Mälaröarna. Mer information hittar ni här. Anmälan från respektive avdelning så snart som möjligt!
Sommarläger vecka 31
Sommarens läger med Harry Potter-tema går av stapeln på Kopparbo - lördag 28/7- lördag 4/8. Spårarna kommer vara med onsdag - lördag.
Mer info kommer!